Kunstforeningen
Kunstklubben

Kort video filmet i 2020 med Kunstklubbens formand Sara Legind-Hansen

Sara Legind-Hansen fortæller om ideen bag Kunstklubben, og hvilken værdi et medlemskab af en kunstforening kan have for dig

Tryk på play for at afspille videoen

Sara Legind-Hansen fortæller at Kunstforeningen Kunstklubben ønsker at være hele Danmarks Kunstforening. Det betyder, at alle kan blive medlem af foreningen uanset geografisk lokation. Ofte er de fleste kunstforeninger lokalt forankrede og har derfor primært medlemmer der bor i den kommune, hvor kunstforeningen har base. Kunstforeningen Kunstklubben er en frivillig forening, som har base i Hellerup, men vores medlemmer kommer fra forskellige egne af Danmark. Medlemmer har det til fælles, at de er vilde med kunst – enten som kunstkøbere eller skabende kunstnere. Medlemmerne er kunstnydere, kunstsamlere og aktive kunstnere der gerne vil dele kunstoplevelser og kunst sammen med andre. Kunstklubbens bestyrelse arbejder målrettet for støtte op om samtidskunsten – både gennem besøg på kunstudstillinger, kunstteknik kurser og indkøb af samtidskunst.

For 100 kr./årligt kan du også komme med i Kunstklubben: https://kunstklubben.nemtilmeld.dk/

Kunstklubbens formand Sara Legind-Hansen